Dospelosť

Autor: Žuži Sahligerová | 10.5.2009 o 1:56 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  783x

Kedysi som si myslela, že byť dospelým znamená mať občianku a dosiahnuť 18. Časom sa mi to však vyvrátailo. Byť dospelým nie je tak jednoduché.

Dospelosť mi priniesla veľa skúseností. Vlastne ani neviem, či už vôbec tou dospeláčkou som. Viem len, že život je iný ako predtým. Jednoduchší v niektorých veciach, ale zložitejší vo viacerých.

Vážne neviem, či už som ten pomyselný "prah dospelosti" presiahla. Ak áno, neviem kedy to bolo. Viem len, že od istého času veriem život ináč. Všetko nie je len užívanie si, narcizmus a egocentrizmus. Už to nie je len vynikať medzi ostatnými a vzdorovať rodičom. Je to o samostatnosti a zodpovednosti.

Od určitého obdobia na seba musím vziať zodpovednosť. Vykonávať vlastné rozhodnutia, ktoré ovplyvnia smer môjho života, ale aj ostatných. Je to aj o tom, že zrazu svet nie je gombička.

Nie je to len o tom, nedvihnúť telefón o 11tej v noci, keď už som mala byť doma, ale o schopnosti vžiť sa do pocitu svojich rodičov, ktorí na Vás čakajú doma a boja sa o Vás. Nie je to  o tom, že sa vykašlete jeden deň na školu, lebo sa Vám nechce, ale o tom, že ste si vedomí, že Vás to bude stáť niekoľko hodín extra učenia sa na skúšku. Nie je to o tom, že si šetríte vreckové, aby Vám vyšlo na jeden večer, ale o tom, že si musíte zarobiť na bývanie, jedlo, ale aj cestu naspať k rodičom. A nie je to ani o tom, že sa opijete do nemoty, lebo je to fajn, ale o tom, že sa neopijete do nemoty len preto, že nechcete byť príťažou pre svojich kamarátov, ktorí by Vás museli odniesť domov.

Neviem, či už som dospela. Viem však, že už dokážem niesť na svojich pleciach zodpovednosť aj poučenie z neúspechu na svojich pleciach, aj keď nerada. Dospelosť je asi práve o tom. Dokázať uniesť tie nepríjemné veci.

Nemôžme sa brániť dospelosti. Tá raz príde, či chceme alebo nie. Ale myslím si, že je dôležité aj v dospelosti udržať si kus dospelosti, kedy bolo všetko tak jednoduché a v pohode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.

KOMENTÁRE

Ficovi už nepomôžu ani dva kamene

Niet dôvodu si myslieť, že Smer a Fico budú robiť niečo iné, ako robili doteraz.

DOMOV

Začali hlásiť potraty cudziniek, stúpli takmer päťstonásobne

Mediklinik z Levíc začal zverejňovať počet potratov, ktoré urobil Poľkám.


Už ste čítali?